رونمایی از اولین شماره نشریه اختصاصی انجمن طراحان شهری ایران با موضوع “بازی خیابانی؛ خیابان های بازی”

این نشریه در روز گذشته با حضور اعضای هیات مدیره انجمن، مدیر مسئول و سردبیر و همکاران نشریه و جمعی از علاقه مندان و اعضای انجمن در محل خانه هنرمندان رونمایی شد.
دکتر سهیلا صادق زاده رئیس هیات مدیره این انجمن به عنوان مدیر مسئول نشریه چنین بیان داشت:
اولین شماره نشریه انجمن به موضوع «خیابان در دست بچه ها» که برای نخستین بار با همکاری و مشارکت ساکنین شریف منطقه 10، مدیران و مسئولین و کارشناسان شهرداری منطقه 10 و اعضای انجمن طراحان شهری ایران در آذرماه 1396 برگزار گردید، اختصاص داده شد.
وی ضمن قدردانی از تهیه کنندگان نشریه، در ارتباط با اهمیت عرصه های عمومی عنوان کرد: ما به عنوان طراحان شهری مسئولیت خلق و توسعه عرصه های عمومی را که ارزش های آینده شهرها می باشند را عهده دار هستیم. انجمن طراحان شهری خود را موظف به دراختیار گذاردن این گونه تجربیات جهت اجرای بهینه آن به شهرداری ها می داند.
وی در ادامه سخنان خود عمر کوتاه مدیران شهری تهران را مورد نقد قرار داد و چنین بیان داشت: شهر تهران با گذشت یک سال و نیم شاهد حضور سه شهردار بوده و با حضور هر شهردار نیز شاهد تغییرات وسیعی در سطح مدیران بوده است. به نظر می رسد عرصه مدیریت شهری عرصه ای بی ثبات و با تغییرات زیاد است. این شیوه عملکرد مدیران شهری متاثر از رویکرد ها و روش های سیاسی برخی از اعضای شورای شهر تهران است. در حال حاضر در شورای شهر تهران شاهد حضور حلقه های متفاوت قدرت هستیم که نشان از گرایش های درون گروهی آن ها دارد. این گروه ها شاید نهایتا در تصمیمات هماهنگ شوند اما در عمل بدلیل گرایش های مختلف واکنش های متفاوتی نشان می دهند. این قبیل واکنش ها سبب گردیده که بعضا مدیران کارآمد و توانمند برکنار شده و در نتیجه هر تغییری ولو به‌درستی صورت گرفته باشد موجب توقف در جریان برنامه های قبلی میشود و تا زمانی که مدیر جدید بخواهد نظرات خود را هرچند بر مبنای اصول و معیارهای صحیح لحاظ نماید برخی عدم هماهنگی ها و نارضایتی ها را به دنبال خواهد داشت.
در این نشست دکتر علی غفاری از اساتید صاحب نام طراحی شهری نیز عدم تحقق ایجاد کیفیت در محیط های شهری را نتیجه نبود دانش و آگاهی لازم در زمینه طراحی شهری دانسته و راه کارهایی ارائه نمود.
در خاتمه نشست از دکتر علی صفوی سردبیر نشریه و مسئولین کارگروه ها مهندس سارا امینی، دکتر غزال کرامتی و مهندس ساره داوری و همچنین از طراحان شهری که در تنظیم اولین نشریه تلاش نموده اند خانم ها مهندس زیبا امامی، دکتر نسیم ایرانمنش، مهندس ندا اسکندری، مهندس فروزان مسعودی، مهندس مرجان گلی پور و آقایان مهندس میعاد حسین پور و مهندس علی یار میزبان تقدیر و تشکر گردید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *