نشریه انجمن طراحان شهری ایران

انجمن طراحان شهری ایران از نیمه دوم سال ۹۷ به منظور فراهم آوردن بستری مناسب برای تبادل نظر حرفه ای و بهره گیری از تجارب متخصصان این حوزه، اقدام به راه اندازی نشریه ای با رویکردی متفاوت و کاملا تجربی کرد.
تا کنون سه شماره از این نشریه به صورت آنلاین و رایگان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته.
شکل گیری این دغدغه به نیاز گسترده شهرهایمان به بهبود کیفیت و به جریان افتادن زندگی در آنها از یکسو و در نظر گرفتن این مهم که هر ساله تعداد زیادی از دانش آموختگان این حرفه از دانشگاه های سراسر کشور فارغ التحصیل می شوند، اما هنوز ردپای موثری از حضور طراحان شهر و تخصص آنها در مسائل مربوطه، به درستی دیده نمی شود از سوی دیگر، بر می گردد.
این موضوع فارغ از بحث کمبود پروژه های شهری و نبود جایگاه و تعریف درستی از توانمندی‌های حرفه ای یک طراح شهر، تا حدی به مشارکت کمرنگ طراحان شهری در خصوص مسائل روز نیز مربوط میشود.
با این نگاه، انجمن صنفی طراحان شهری در صدد فراهم آوردن بستری مناسب برآمد تا علاقه مندان بتوانند انجمن را در ایفای این مسئولیت صنفی و اجتماعی یاری نمایند.
به واقع این نشریه به منزله تریبونی آزاد برای حرفه مندان طراحی شهری است تا به موضوعات و مسائل روز شهرهایمان بپردازند و آنها را از زوایای مختلف و با استفاده از تجارب حرفه ای خود مورد واکاوی قرار دهند.
با توجه به این که طی سال‌های اخیر دانشگاه‌ها و مراکز مختلف زحمت نشر مجلات علمی- پژوهشی و علمی- تخصصی و علمی – ترویجی را تقبل کرده‌اند، انجمن طراحان شهری ایران به عنوان یک نهاد صنفی از این حوزه فاصله گرفته و به دنبال نگاهی کاملاً کاربردی و تجربه گرا است. هدف واکاوی و بررسی یک موضوع از جنبه‌های مختلف است تا با شناخت بهتر، آن را به درستی مورد نقد قرار داده و با استفاده از تضارب آرا بتواند راه حل هایی کاربردی و بومی شده در خصوص چالش ها و اقدامات اخیر در شهرها و محله هایمان را معرفی کند.
از اینرو سعی شده، موضوع هر شماره با همراهی و پیشنهاد افراد علاقه مند به مشارکت در تدوین مقالات تعیین شود و در خصوص هر موضوع، به بیان تجارب عملی، راه حل های زود بازده و نیز کم هزینه، مواضع دقیق همکارانمان در ادارات و وزارتخانه‌ها، جمع آوری اسناد و تصاویر مرتبط، معرفی کتاب وترجمه مقالات کاربردی و نیز اطلاع رسانی اخبار حرفه ای پرداخته شود.
نظر به اهمیت ایفای نقش اجتماعی هر یک ازحرفه مندان این حوزه به عنوان یک متخصص و یک شهروند مسئول، امیدواریم که در آینده نزدیک مشارکت خیل عظیم تری از همکاران و دوستانمان را برای پیشبرد این نشریه و غنای بیشتر آن داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *